På byggeplassen for Nye Drammen sykehus på Brakerøya ble omtrent 50 000 m³ Glasopor lagt rundt bygg og på uteområder for å sikre stabilitet og flomsikring for bygg og infrastruktur på et tidligere industri- og elveområde.
Tomten ble hevet opptil to meter — et nødvendig grep for å møte risikoen for flom ved elvemunningen. Den lave vekten til Glasopor gjorde det mulig å bygge på grunn med krevende forhold uten stor risiko for setninger — noe som var avgjørende for det store byggeprosjektet.
I tillegg til å støtte sykehusstrukturen ble Glasopor brukt rundt infrastrukturen under bakken — som vann- og avløpsledninger, fjernvarme, elektro og overvannshåndtering. Den granulære, lette fyllingen gjorde det enklere å legge ut rør og ledninger, samtidig som drenering og frostsikring ivaretas.
Valget av Glasopor var også et miljøbevisst valg: materialet er laget av 100 % resirkulert glass, og bruk av lett fyllmasse reduserer transportbehov og CO₂-utslipp sammenlignet med tradisjonelle steinmasser.
Gjennom bruk av Glasopor ble Nye Drammen sykehus-prosjektet et godt eksempel på hvordan moderne infrastruktur kan kombineres med bærekraftige byggemetoder — med trygg grunn, driftsvennlig infrastruktur og redusert miljøpåvirkning.