Den 10. november deltok vi i Glasopor på et seminar arrangert av MNU om næringslivets forsvarsindustrielle muligheter. Selv om påfølgende speed-date-møte foreløpig ikke har gitt konkrete prosjekter, ble det tydelig at det er et stort behov for klimabestandige, fleksible, dokumenterbare og bærekraftige infrastrukturløsninger i forsvarssektoren. Norskprodusert skumglass har potensial til å spille en sentral rolle.
I tillegg har nylig utvikling vist at skumglass kan ha mer enn bare tradisjonelle bygg- og fyllingsformål. Det gjør at vi ser flere og bredere bruksområder enn tidligere.
Ny utvikling: Skumglass testet for sjokkbeskyttelse
En fersk sak hos Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) omtalt av Innlandet fylkeskommune viser at Glasopor-skumglass har blitt sjokktestet med lovende resultater. Testen konkluderte foreløpig med at skumglass definitivt fanger sjokkbølger bedre enn andre tyngre materialer.
LES SAKEN: Skjåk-bedrift på sjokktesting (Innlandet fylkeskommune)
Selv om rapporten ennå er unntatt offentlighet, gir dette samarbeidet et godt grunnlag for å utforske helt nye og kreative bruksområder. Blant annet innen beskyttelse, demping av sjokk, og andre mulige sikkerhetsrelaterte funksjoner. For en aktør som Forsvaret, med behov for både infrastruktur, sikkerhet og robusthet, åpner dette døren for innovative løsninger med miljøvennlig materiale.
Finnes det en militær interesse for å utforske dette videre?
Leverandørbehovet hos Forsvarsbygg – og hvordan norske Glasopor kan bidra
Forsvarsbygg har gjentatte ganger vist at de satser på å jobbe med både store og mindre leverandører over hele landet.
Dette er godt beskrevet på deres egen leverandørside: Forsvarsbygg – For leverandører
Der fremkommer det at Forsvarsbygg legger vekt på kvalitet, bærekraft, seriøsitet og lokal/nasjonal verdiskaping i sine anskaffelser.
- Forsvarsbyggs anskaffelser – og vedlikehold av eiendom, bygg og anlegg – resulterer i betydelig etterspørsel etter leverandører av varer og tjenester. I 2024 og 2025 var volumet stort.
- De etterspør aktører som kan levere med høy kvalitet, sikkerhet og miljøstandard – og som er i stand til å dokumentere og levere sporbarhet og samsvar med krav.
Dette gir Glasopor en god inngangsport. Særlig med bakgrunn i både klassiske bygg-/fyllings-/isolasjons-applikasjoner og de nyere mulighetene knyttet til skumglassets sjokkdempende egenskaper.
Vi gratulerer Multiconsult Norge som er innstilt som hovedleverandør for Forsvarsbyggs nye rammeavtale for strategisk rådgiving innen eiendom, bygg og anlegg. Vi håper på samarbeid for å kunne bidra til bærekraftige løsninger for Forsvaret.
Seks områder der skumglass er relevant i Forsvarsbygg-prosjekter
Med bakgrunn i både tradisjonell bruk og ny testing, ser vi flere typer oppdrag der skumglass kan tilføre reell verdi:
- Grønn og sirkulær leverandør i kontraktkjeden: Som norsk, resirkulert materiale med dokumenterte egenskaper — ideelt for leverandørkrav innen miljø, sporbarhet og bærekraft hos Forsvarsbygg og andre forsvarsenheter.
- Infrastruktur og basebygging: Lettfylling under bygg, fundamenter, veier og drenering — spesielt i områder med krevende grunnforhold.
- Frost-, drenerings- og isolasjonsløsninger: Skumglassets evne til å isolere og drenere gir klimabestandige løsninger — viktig og dokumentert effekt i norsk klima.
- Rask deployering / midlertidig infrastruktur: For baseområder, feltanlegg, midlertidige veier eller moduler — med lav vekt og rask installasjon, gjerne i krevende terreng — viktig også for Forsvarets logistikkorganisasjon (FLO).
- Beskyttelse og sikkerhet: Dersom videre testing bekrefter evne til sjokkabsorbering — kan skumglass bli aktuelt for sikkerhetsrelaterte konstruksjoner.
- Kulturminnevern: Som Norges største offentlige kulturmiljøforvalter, har jo Forsvarsbygg også mange historiske bygninger og kulturminner som må bevares for fremtiden med god drenering og isolasjon.
Annet? Sjekk ut våre bruksområder her.
Veien videre – fra anleggsprodukt til beskyttelsesmateriale?
Vi i Glasopor ser på samarbeidet med FFI som starten på en ny fase for skumglass. Vi går fra “lettfylling og isolasjon” til “funksjonelt, beskyttende og operativt materiale”.
Vi vil derfor jobbe videre med å:
- styrke dialogen med Forsvarsbygg
- følge opp FFI-testingen av sjokkegenskaper
- dokumentere nye bruksområder
- synliggjøre både tradisjonelle og nye anvendelser av skumglass
Det vil også bli viktig å synliggjøre verdien av et norsk, sirkulært materiale. Både i økonomisk, miljømessig og beredskapsmessig forstand. Dette for å posisjonere oss i kommende gjenkjøps- eller leverandørkonkurranser.
Vi tror at tiden er moden til å løfte skumglass inn i en ny kategori: et sterkt, fleksibelt og miljøvennlig materiale som møter både dagens og fremtidens behov — fra tradisjonelle prosjekter innen bygg- og infrastruktur til forsvarsinfrastruktur og sikkerhet.
Konklusjon om muligheter i Forsvaret
Det har aldri vært mer behov for bærekraftige, fleksible og sikre byggematerialer i Norge. Med ny dokumentasjon fra FFI og økende leverandøraktivitet hos Forsvarsbygg, mener vi at Glasopor står godt rustet til å ta en rolle som en moderne, norsk leverandør. Vi kan bistå med løsninger som spenner fra klassisk infrastruktur til avanserte, sikkerhetsrelaterte bruksområder.
Vi er klare til å bidra. Og vi ser frem til å realisere mulighetene — med et produkt produsert i Norge.