Erja Sankari
Møt vår konserndirektør i Foamit Group
Foamit Groups nye administrerende direktør, Erja Sankari, er kjent som en modig, verdidrevet leder som ser sirkulærøkonomien ikke bare som en industriell mulighet, men som en nødvendighet for fremtidige generasjoner. Historien hennes kombinerer internasjonal forsyningskjedeekspertise, en sterk bærekraftstankegang og et ønske om å skape forskjell i stor skala.
En leder motivert av formål
Da Erja Sankari tiltrådte rollen som administrerende direktør i Foamit Group i 2025, gikk hun inn i en stilling som føltes som en naturlig fortsettelse av hennes mer enn ti år lange karriere innen bærekraftig utvikling. Hun har bygget karrieren sin i tverrfaglige teknologi- og industriselskaper, men ett tema har vært konstant: integreringen av bærekraft og forretningsdrift.
Sankaris tenkning ble spesielt formet hos Nokia. Der ledet hun den globale forsyningskjeden for mobilnettverk. Å jobbe i et internasjonalt miljø med kunder i 150 land ga henne et konkret bilde av selskapers reelle miljøpåvirkning. Karbonavtrykket til forsyningskjeder og spesielt Scope 3-utslipp ble håndgripelig og umulig å ignorere.
Senere, hos iLOQ, jobbet hun med å utvikle batterifrie digitale teknologier for tilgangsstyring. Der lærte hun hvordan kundedrevet innovasjon kan transformere et helt marked når den skaleres effektivt.
Hos Foamit Group gjenkjente Sankari umiddelbart noe både kjent og eksepsjonelt: selskapets evne til å løse utfordringen med det mest finknuste gjenvunnede glassavfallet på en industrielt skalerbar måte.
Det som resonerte med meg hos Foamit Group var det klare formålet. Å gjøre om gjenvunnet glass til et verdifullt lavkarbonprodukt er ikke bare forretning. Det er en måte å løse et virkelighetsnært problem på.
En strategi som kombinerer ambisjon og klimapåvirkning
Foamit Groups vekststrategi var allerede kjent for Sankari før hun ble administrerende direktør, ettersom hun hadde vært med på å definere den som styremedlem. Kjernen i strategien er å nå 100 millioner euro i omsetning innen 2028, samtidig som lønnsomheten styrkes.
For Foamit Group og for Sankari er vekst ikke en verdi i seg selv, men et middel til en større sirkulærøkonomisk innvirkning: mer resirkulert glass, flere lavkarbonprodukter og en sterkere rolle i transformasjonen av byggesektoren. Ifølge Sankari gjennomgår Europas byggebransje et skifte der miljøpåvirkninger blir stadig viktigere. Og Foamit Group er usedvanlig godt posisjonert for denne omstillingen.
Foamit Group foretar for tiden betydelige investeringer. Elektrifiseringen av Onsøy-anlegget i Norge med to nye elektriske ovner vil redusere livssyklusutslippene fra produksjonen betydelig. I Finland forbedrer utviklingen av Forssa-anlegget produksjonseffektiviteten og reduserer avfall, noe som støtter både økonomisk ytelse og miljøansvar.
Sankari ser også et klart vekstpotensial for mindre skumglassfraksjoner. Å utvide bruken av skumglass til nye bruksområder, for eksempel i byggebransjen, kan utvide markedet betydelig og øke produktbevisstheten blant nye målgrupper.
Et dristig mål er ikke en risiko, det er en mulighet. Når listen er satt høyt nok, finner organisasjonen måter å overgå seg selv på.
Et bærekraftig selskap bygges innenfra og ut
Verdier og kultur er sentralt i Sankaris lederskap. Hun mener at et selskap ikke kan fremme bærekraftig utvikling på en troverdig måte med mindre det også opererer etter de samme prinsippene internt. Derfor har kultur og merkevareutvikling blitt fremhevet som strategiske prioriteringer hos Foamit Group.
Sikkerhet er, ifølge Sankari, fundamentet for Foamit Groups virksomhet. I produksjonsmiljøer er ulykkesforebygging en kritisk del av verdibasert lederskap. Målet om null ulykker er derfor en nødvendighet snarere enn et slagord.
Mangfold og inkludering er både menneskelige og forretningsmessige imperativer for Sankari. I internasjonal vekst er ulike perspektiver og erfaringer en styrke. Hos Foamit Group er dette allerede tydelig på styre- og ledergruppenivå. Mangfold er en bevisst ressurs, ikke en tilfeldighet.
Til syvende og sist går Sankaris tenkning tilbake til ett enkelt prinsipp: Et selskap må handle i tråd med sine verdier på alle nivåer.
Sirkulærøkonomi i kjernen av klimavennlig bygging
Byggesektoren endrer seg raskt. EU-lovgivningen styrer bransjen mot sirkulærøkonomiske modeller og lavkarbonløsninger. Prosjekter krever i økende grad vurderinger av livssyklusutslipp, transparente miljødata og ansvarlige materialvalg.
Ifølge Sankari er Foamit Group i en sterk posisjon fordi de har vært i hjertet av sirkulærøkonomien lenge før det ble en trend. Selskapet produserer et materiale som er vanskelig å erstatte med et mer miljøvennlig alternativ: det bruker gjenvunnet glass, genererer lave utslipp og hjelper kundene med å redusere karbonavtrykket i byggeprosjektene sine.
Sankari oppsummerer Foamit Groups rolle slik:
Vi har bare én planet. Hvert tonn med resirkulert glass og hver bit skumglass er et skritt mot et mer bærekraftig bygget miljø. Det er noe å være stolt av.
Infoboks om Erja
Navn: Erja Sankari
Rolle: Konserndirektør i Foamit Group
Andre ansvarsområder: Styremedlem i Eltel AB, Nurminen Logistics Plc og Proventia Oy
Profesjonell bakgrunn: Driftsdirektør og viseadministrerende direktør i iLOQ Oy, direktør for forsyningskjede i Nokia Oyj, fabrikksjef i Nokia og Nokia Siemens Networks Oy, prosjektkonsulent i QPR Software Oyj
Andre sider om vårt bærekraftsarbeid
Vi bygger en bedre framtid